Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kaplnky a kríže

Kaplnky na Stasovej

Kaplnka prvá od dediny - dolná. Postaviť ju dala z vďaky Mária Pániková, rod. Mikulášová v roku 1928. 
Druhá kaplnka /horná/ na Stásovej je drevená a dal ju postaviť Jozef Vidiečan z Krivej. Boli časy, kedy ku kaplnkách chodilo veľa mladých ľudí.


 

Kaplnka v Rovni

V roku 1926 postavil František Žemba kaplnku v Rovni. Na jej stavbu použil kameň zo starého kostola a umiestnil dve sochy zo starého kostola Srdce Krista Pána a Panny Márie. Tie po odcudzení boli nahradené sochou Lurdskej Panny Márie. V strede múrika okolo kaplnky je umiestnený kovový nivelačný bod. 


 

Kríž v Krivom

Umiestnený je pri ceste na miestne družstvo. Pôvodný kríž bol drevený, neskôr z pieskovca. V lete v r. 1926 dala Anna Bajdíková na tom istom mieste postaviť nový kríž a ten bol veľkou procesiou posvätený.


 

Kaplnka na Príboji

Už bývalá baroková kaplnka na Príboji patrila k najstarším stavbám v obci Krivá a bola Slovenskou národnou kultúrnou pamiatkou. Bola postavená niekedy začiatkom 19. st. V interiéri bol umiestnený obraz Sedembolestnej Panny Márie a pamätná tabuľa s menami padlých občanov počas 1. sv. vojny. V roku 2011 narazil do kaplnky kamión a kaplnka bola úplne zničená. 


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka